دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
پنجشنبه, 16 مرداد,1399

هنر و ثمر


هنر و ثمر

نگاهي دوباره به هنر خانگي در سال توليد ملي حمايت از كار و سرمايه ايراني/ *فاطمه عربانی

هنرور همیشه بود رو سفید          هنر برتر از گوهر آمد پدید                                         

بافندگی یکی از هنرهای زیبا و سنّتیِ قدیمی است که در زندگی ما اثر بسیاری دارد. هم از نظر اقتصاد خانواده و هم از نظر تنوّع و زیبایی؛ به قول رهبر عزیزمان امام خانم خامنه ای، تولید ملی، کار و سرمایه‏ ی ایرانی.

در گذشته شب‏ های طولانی و بلند زمستان، مادرهای باسلیقه با یک جفت میل بافتنی و یک مقدار نخ، زیباترین لباس‏ ها را خلق می‏کردند و  از این طریق کلی به اقتصاد خانواده کمک می شد. هنوز هم این هنر در خانه ‏ها و خانواده ‏ها جایگاه خوبی دارد و در همه جا قابل استفاده است. زمانی که صله‏ ی رحم می‏کنیم و وقتی پای تلویزیون تکیه برباد نگاه میکنید، بهترین فرصت است تا دست هایمان را هم به کار بگیریم.

در این شماره ما سعی می‏کنیم به روش ساده و قابل استفاده این هنر را به شما عزیزان بیاموزیم تا از زیبایی دسترنجتان لذّت ببرید.

آموزش کلاه مدلدار

برای بافت این مدل کلاه 33 دانه سرانداخته؛ رج بعد باز یکی بافته یکی اضافه می‏کنیم تا دانه‏ ها به 66 دانه برسد. بعد چند رج ساده بافته کلاه را تقسیم می‏کنیم. به این ترتیب: 2 دانه از رو، 6 دانه از زیر، باز 2 دانه از رو یک دانه از زیر و تکرار می‏کنیم: 2 دانه از رو 6 دانه از زیر، 2 دانه از رو یک دانه از زیر تا آخر رج.

کلاه به 6 قسمت مساوی تقسیم می‏شود. رج بعد همین‏طور بافته تا 6 رج که بافتیم باید مدل پیچ را بیندازیم به این ترتیب: 2 دانه از رو را بافته 6 دانه ‏ی زیر را از میل بیرون آورده 3 دانه ‏ی اول را در میل گرفته بعد 3 دانه ‏ی دوم را در میل می‏گیریم و بعد می‏بافیم. این‏جا یک پیچ تشکیل مي‌شود، همین‏طور تا دانه‏ ها تمام شود رج بعد کنار یک دانه از زیر یک دانه ژته می‏اندازیم یعنی اضافه می‏کنیم. در دو طرف یک دانه از زیر اضافه می‏کنیم و رج بعد این ژته ‏ها را کور می‏بافیم تا سوراخ ایجاد نشود، به همین ترتیب تا این‏که 5 پیچ بافته شد و کنار پیچ ها 6 دانه از رو یک دانه زیر باز 6 دانه رو و یک پیچ و دانه‏ها به 100 دانه می‏رسد و لب کلاه را 2 تا از زیر 2 دانه از رو می‏بافیم تا 8 سانتی‏متر و همه را یک‏جا کور می‏کنیم. 

شال‏ گردن مدلدار

این شال‏گردن را می‏توانیم با انواع بافت‏ ها برای بچّه‏ ها یا بزرگ‏ترها استفاده کنیم. برای این مدل 33 دانه سرانداخته رج بعد همه را از زیر می‏بافیم و رج سوم 6 دانه از زیر 6 دانه از رو 10 دانه از زیر باز 6 دانه از رو و 6 دانه‏ی آخر از زیر بافته و رج بعد همه را از زیر بافته رج بعد هم مثل رج قبل بافته می‏شود، بعد از 6 رج یک پیچ می‏اندازیم همین‏طور بافته تا اندازه ‏ی دل‏خواه معمولاً اندازه‏ ی شال‏گردن 150 سانتی‏متر است برای بچّه‏ ها کوتاه ‏تر و اگر خواستیم ریشه می‏زنیم.

شالگردن کشبافت

برای اندازهی بزرگ 40 دانه سرانداخته یکی از رو یکی از زیر بافته تا آخر همهی رج همینطور مدل کشبافت میشود تا 5/1 متر شود همه را یکجا کور میکنیم و ریشه میزنیم. آن را با کامواهای اسپرت و یا ساده میشود بافت.

شماره نشریه:  شمیم نرجس شماره 23


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (751)

نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

Escort