دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
ﺳﻪشنبه, 06 مهر,1400

امام رضا (علیه السّلام) و توحید


امام رضا (علیه السّلام) و توحید

عالم آل محمّد (صلّی الله علیه و آله و سلّم)

ابوالصلت می گوید: پرسیدم: یابن رسول الله! معنی این روایت چیست؟

«ان ثواب «لااله الا الله» النظر الی وجه الله تعالی؟ » «ثواب گفتن «لااله الا الله» نگاه کردن به صورت خداست؟» حضرت فرمودند: ای ابوالصلت هر کس خداوند را دارای وجه و صورت و چهره ای همانند صورت و چهره ی مخلوقین، بداند، کافر است، وجه و چهره ی خدا، انبیاء و پیامبر و حجّت های او هستند. آن ها کسانی هستند که مردم به وسیله ی آن ها به سوی خداوند و معرفت او رو می آورند؛ پس نگاه کردن به پیامبر الهی و حجّت های خداوند در مقامات و درجاتشان، برای مؤمنین ثواب بزرگی است در روز قیامت.

عبدالعزیز بن مسلم می گوید: از امام هشتم (علیه السّلام) درباره ی این آیه سؤال کردند: «نَسُو الله فَنسیهم» خدا را فراموش کردند، او هم آن ها را فراموش کرد (سوره توبه، آیه 67).

حضرت فرمودند: خداوند نه سهو می کند و نه چیزی را فراموش می نماید. بلکه سهو و نسیان مربوط به مخلوقاتی است که نبودند و خلق شدند، آیا به این آیه برخورد نکرده ای «و ما کان ربک نسیا» پروردگارت فراموش کار نیست (مریم ، آیه 64)؛ بلکه معنی آیه چنین است: خداوند کسانی را که او و قیامت را فراموش کرده اند این گونه جزا می دهد که خودشان را از یاد خودشان می برد. خداوند می فرماید: «فالیوم ننسیهم کما نسو لقاء یومهم هذا » (اعراف، آیه 51).

امروز آن ها را فراموش می کنیم همان طور که آن ها، چنین روزی را فراموش کردند. یعنی رهایشان می کنیم، همان طور که آن ها، از آماده شدن برای چنین روزی طفره می رفتند و این کار را ترک کرده بودند.

شماره نشریه:  شمیم نرجس شماره 10


تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (634)

نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

Escort