دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
چهارشنبه, 13 مرداد,1400

 یک مساوی با بی‌نهایت
 حکمت اساسی شکر نعمت‌های خداوندی، تنها به یاد خدا بودن و ادا کردن حقوق است؛ چرا که هم‌چنان که خداوند متعال نیازی به عبادت بندگانش ندارد، بی‌نیاز از شکرگزاری آنان نیز هست.    ادامه »
سنجش نیت
سنجش نيت رسول خدا  صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: نيت مؤمن بهتر از عمل اوست و نيت كافر بدتر از عملش باشد و هر كس، طبق نيتش كار مي‌كند.(كليني، 1369، ج3، ص133) اصلاح كدام نيت؟ اصلاح نيت از مشكل‌ترين اعمال انسان است، زيرا نيت تابع حالت نفسانى است و قبول و رد و درجات كمالش مربوط به همان حالت نفسانى مي‌باشد و اصلاح نيت فقط با بيرون ساختن محبّت دنيا، سعي و جديت و تفكر صحيح امكان‌دارد؛ زيرا دل، سلطان و فرمانرواى بدن است و همه‌ی اعضا و جوارح، محكوم فرمان او مي&zwnj...    ادامه »
سوره­ ي مباركه ­ي حمد
ستایش و نیایش    الف) ساختار سوره: سوره مباركه­ ي حمد از دو سياق تشكيل شده است. سياق اول: آيات 1 تا 4 سياق دوم: آيات 5 تا 7 دليل پيوستگي آيات در هر سياق در سياق اول: آيه­ ي 1 جمله­ اي مستقل است. وجه اتصال آيه­ ي 1 با آيه­ ي2 آن است كه هر دو به يك روش شروع مي­شود.(بِسْمِ اللَّهِ، الْحَمْدُ للّهِ) آيات 2 تا 4 همه با هم يك جمله‌ي مستقل محسوب مي­شوند؛ چون آيه­ ي 3 و 4صفت الله در آيه­ ي دوم مي­باشند. در سياق دوم: چون آيه­ ي 5 ارتباط ادبي با آيه­ ي4 ندارد بنابراين شروع س...    ادامه »
تدبر در قرآن (سوره مباركه فجر)

بعضی از سپیده‌های بزرگ، ایّام الله می‌باشند که برای رسیدن به آن لازم است ده شب را سپری کرد. اما بعضی از سپیده‌ها برای آمدنشان یک شب هم بگذرد کافی است.

   ادامه »
رايت صلابت

مؤمنین راستین، انسان ‏های متعهّد و مسئولی هستند که به خاطر دوراندیشی و در نظر گرفتن مصلحت‏ های بزرگ‏تر در مقابل منافع زودگذر و آنی شاخصند و هدف‏ های عالی ‏تر را بر امیال پست ترجیح می‏ دهند.

   ادامه »
تدبّر در قرآن (سوره مبارکه قدر)
تدبّر قرآن امري ممكن است زيرا اگر چنين نبود خداوند متعال غايت نزول قرآن را تدبّر در آن معرّفي نمي‌نمود. تدبّر در قرآن اگر ممكن نبود ترغيب و تشويق مردم نسبت به آن تكليفي خارج از توان آنان بود و امر به آن تعلّق نمي‌گرفت.    ادامه »
 مشاور امین خانواده
قرآن نسخه ­ای حیات بخش است برای آن­ ها که از ضعف و زبونی و ترس بی ­مورد و اضطراب رنج می ­برند، برای آن­ ها که از بیماری عشق به دنیا، وابستگی به مادیات، تسلیم بودن بی ­قید و شرط در برابر شهوت­ ها رنج می‌برند.    ادامه »
 میعادگاه خالق و مخلوق (قسمت دوم)
 سجده، نخستین هدف انسان مسجدی است که در آن به بالاترین جایگاه ممکن یعنی نزدیکی به خدا می‏رسد؛ چرا که حضرت جلال قدسش می فرماید: «سجده کن و نزدیک شو».    ادامه »
سراج منیر (انتخاب‌هاي حضرت علي (عليه‌السلام) در زندگي)
 تشخیص حق به صفای باطن نیاز دارد و اوّلین گام در رسیدن به این تشخیص، "حق‌طلبی"است. اگر بنده‌ای طالب حق و یقین باشد خدا یاریش مي­دهد و حساب او را از نادانان جدا می‌کند.    ادامه »
میعادگاه خالق و مخلوق (قسمت اول)
نقش مسجد در تعالی فردی از نگاه قرآن و سنّت   *مائده رضايي گرایش به کمال و بزرگی در انسان فطری و نهفته در خمیرمایه‏ی آفرینش اوست؛ زیرا خداوند از روح خود در او دمیده (حجر/ 29) و او را بر سایر آفریده‏ها برتری بخشیده است. (اسراء/70) لذا هر انسانی بسته به اندیشه، میزان خردورزی، فرهنگ خود و... در راه رسیدن به این کمال سعی می‏کند. این گرایش باید در مسیر صحیحی قرار گیرد تا  انسان از سر جهل و اغوای نفس امّاره و شیاطین، مسیر سقوط را به جای صعود، خواری را به جای عزّت و پستی را ...    ادامه »
صفحه 2 از 6ابتدا   قبلی   1  [2]  3  4  5  6  بعدی   انتها   
Escort