دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
دوشنبه, 12 خرداد,1399

چتر رحمت بر اعضای جامعه

ساختن جامعه‌ای سالم در گرو رعایت حقوق والدین، فرزندان، همسایگان، شهروندان و دیگر اقشار جامعه است که هر یک از افراد به نوعی با آن‌ها تعامل و معاشرت دارند.

   ادامه »
اخلاق اجتماعی کارگزاران
حكومت‌، امانتي‌ در دست‌ كارگزار است‌ كه‌ بايد به‌ خوبي‌ آن‌ را پاس‌ داشته ‌و ابزاري‌ براي‌ گسترش‌ عدل‌ و حق‌ قرار دهد، نه‌ آن‌ كه‌ وسيله‌اي‌ براي‌ تسلّط‌ برمردم‌ و غارت‌ اموال‌ عمومي‌ قرار گيرد    ادامه »
نگاه به آینده در مسأله‌ی غدیر و امر ولایت
در اهمیت مسأله‌ی غدیر خم، باید گفت که بعد بین المللی و بین الفریقینی اسلامی غدیر بیانگر آن است که رسول خدا(ص) می‌خواست موالات و پیوند و رابطه‌ی عمیق مسلمین با امیرالمؤمنین(ع) و با عترت خود را در این بیان استقرار ببخشد و تثبیت کند و تکیه روی امیرالمؤمنین(ع) و شخص او برای این است که یک نمونه‌ای از انسان طراز اسلام‌، از انسان مقبول و مورد پذیرش اسلام را ارائه بدهد، تا این شخصیتی که همه‌ی مسلمان‌ها او را به عنوان جانشین پیغمبر(ص) (خلیفه‌ی بلافصل یا خلیفه‌...    ادامه »
اعیاد اسلامی و فرصت کارآفرینی
نگاه اول: تلاش اقتصادی و کسب و کار حلال گزینه‌ی مهمی در پویایی اقتصاد اسلامی است و در منابع دینی تأکید شده است. امام علی(ع) می‌فرماید: «تَعَرَّضُوا لِلتِّجَارَاتِ فَإِنَّ لَكُمْ فِيهَا غِنًى عَمَّا فِي أَيْدِي النَّاسِ» (حرعاملی؛ ج‌17، ص 11)؛ به انواع داد و ستد بپردازید؛ زیرا از این راه از مال مردم بی‌نیاز می‌شوید. امام در این روایت به مطلق خرید و فروش و کسب و حرفه اشاره دارند که منظور بی‌نیازی از مردم و انجام کارهای نیک است (ر.ک: حکیمی،1383،ج3، ص204). ا...    ادامه »
دنیا؛ خانه‌ای بی مقدار
 اگر کسی دنیا و استفاده از نعمت‌های مادّی آن را هدف قرار دهد و رسیدن به آمال و آرزوهای مادّی دنیوی را سعادت و خوشبختی بداند و همّت خود را معطوف زندگی دنیا نماید نه به خواسته‌اش خواهد رسید و راضی از دنیا خواهد شد و نه هدف خلقت که سعادت ابدی است نصیبش خواهد گردید.    ادامه »
تنفیر از دنیا و ترغیب به آخرت
شرحی برخطبه 113نهج البلاغه/ استاد نوقانی فراز اول «وَ أُحَذِّرُكُمُ الدُّنْيَا فَإِنَّهَا مَنْزِلُ‏ قُلْعَةٍ وَ لَيْسَتْ بِدَارِ نُجْعَةٍ. قَدْ تَزَيَّنَتْ بِغُرُورِهَا وَ غَرَّتْ بِزِينَتِهَا»؛ «شمارا از دنیا بر حذر می‌دارم؛ زیرا جایگاهی است برای کوج کردن، و نه خانه‌ای برای اقامت گزیدن، خود را به امور فریبنده آراسته، و مردمان را با زیورش فریفته است.» بعضی موضوعات است که در آیات قرآن و خطب نهج البلاغه و لسان روایات زیاد تکرار شده و معلوم می‌شود م...    ادامه »
یاد خدا؛ پرورش و آموزش
معمولاً برای معالجه‌ی امراض باید قبلاً علّت مرض را بشناسیم تا بتوانیم برای رفع آن اقدام کنیم.    ادامه »
راه روشن هدایت
خداوند انسان ها را با فطرت الهی آفریده و به او عقل داده ولی بدون شک پیمودن این راه، تنها به کمک عقل و فطرت امکان پذیر نیست، در این مسیر هم دعوت کننده‌ی الهی لازم است و هم دلیل و راهنما و استاد و مربی.    ادامه »
تأثیر نظارت الهی در اصلاح عمل
گروه تنظیم آثار استاد طاهایی انسان‌ها در زندگی به طور مداوم در سعی و تلاشند. مؤمنان پاداش تلاش خویش را در دنیا و آخرت انتظار دارند و افراد غیرمؤمن تلاششان برای به دست آوردن دنیاست. خداوند در قرآن کریم برای اصلاح یک عمل و مفید بودن آن در دنیا و آخرت از بیان‌های گوناگونی استفاده می‌کند. گاه از عمل صالح سخن می‌گوید و گاه از عدم سمعه و ریا در اعمال و زمانی قانون نظارت الهی بر اعمال را با تعابیری همچون سمیع، بصیر، رقیب، شهید و... بیان می‌کند. از جمله در سوره‌ی یونس آیه&...    ادامه »
تقوا، حصن حصین پاکی
در جامعه‌ای که گناه و معصیت شیوع پیداکرده باشد، روح انسانِ با تقوا از مواجهه با گناه، واهمه‌ای ندارد؛ چون به‌وسیله‌ی تقوا واکسینه شده است و گناه در روح او اثر نمی‌گذارد و از او دور می‌شود؛ و حتّی اگر آلوده به گناه گردد به سبب تقوا می‌تواند خود را از گناه برهاند و با داروی شفابخش تقوا اثر وضعی گناهان را هم می‌تواند از بین ببرد.    ادامه »
صفحه 1 از 9ابتدا   قبلی   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  بعدی   انتها   
Escort