دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
پنجشنبه, 03 فروردین,1402

تأثیر نظارت الهی در اصلاح عمل
گروه تنظیم آثار استاد طاهایی انسان‌ها در زندگی به طور مداوم در سعی و تلاشند. مؤمنان پاداش تلاش خویش را در دنیا و آخرت انتظار دارند و افراد غیرمؤمن تلاششان برای به دست آوردن دنیاست. خداوند در قرآن کریم برای اصلاح یک عمل و مفید بودن آن در دنیا و آخرت از بیان‌های گوناگونی استفاده می‌کند. گاه از عمل صالح سخن می‌گوید و گاه از عدم سمعه و ریا در اعمال و زمانی قانون نظارت الهی بر اعمال را با تعابیری همچون سمیع، بصیر، رقیب، شهید و... بیان می‌کند. از جمله در سوره‌ی یونس آیه&...    ادامه »
تقوا، حصن حصین پاکی
در جامعه‌ای که گناه و معصیت شیوع پیداکرده باشد، روح انسانِ با تقوا از مواجهه با گناه، واهمه‌ای ندارد؛ چون به‌وسیله‌ی تقوا واکسینه شده است و گناه در روح او اثر نمی‌گذارد و از او دور می‌شود؛ و حتّی اگر آلوده به گناه گردد به سبب تقوا می‌تواند خود را از گناه برهاند و با داروی شفابخش تقوا اثر وضعی گناهان را هم می‌تواند از بین ببرد.    ادامه »
 به یاد خطیب توانا
گروه تنظیم آثار استاد طاهایی امیر بیان مولا امیرالمؤمنین(ع) ضمن معرّفی اوصاف پویندگان راه انبیاء(ص) در نهج البلاغه می‌فرماید: « وَ اعْلَمُوا عِبَادَ اللَّهِ...  يَتَوَاصَلُونَ‏ بِالْوِلَايَةِ وَ يَتَلَاقَوْنَ بِالْمَحَبَّةِ وَ يَتَسَاقَوْنَ بِكَأْسٍ رَوِيَّةٍ وَ يَصْدُرُونَ بِرِيَّةٍ» که بندگان خدا... با ولایت به یکدیگر می‌پیوندند و با محبّت با هم ملاقات می‌کنند و با پیمانه‌ای سیراب کننده، عطش یکدیگر بدانید را فرو می‌نشانند و پس از سیراب ش...    ادامه »
مهمترین مؤلفه‌های خویشتنداری در مدیریت
استاد شایسته‌خوی اسلام نظام ارزشی عمیق، گسترده و منسجمی است که مدیریت مدیران مسلمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بر روش عملی آن‌ها تأثیر می‌گذارد و به حرکت آن‌ها جهت داده و منجر به برقراری ارتباطات سازمانی بر اساس ارزش‌های اسلامی می‌شود. این ارزش‌ها با مکارم اخلاق و پاکیزه کردن نفس از هرگونه رذیله‌ی اخلاقی و روابط صالح متکی بر عبادت خدا محفوظ می‌ماند. از این رو خصلت‌ها و ویژگی‌هایی برای مدیران از منظر تعالیم اسلامی لازم است که آن‌ه...    ادامه »
کلاس و درس کلام در محضر استاد اعتمادی
افتخار شاگردی استاد را در درس عقاید با کتاب الهیات (آیت‌الله جعفر سبحانی)داشتم از ویژگی‌های کلاس درس ایشان نظم در حضور کلاس و توجه کامل به طلاب در حین تدریس بود استاد فقط تدریس نمی‌کردند بلکه روح و روان ما را به پالایشگاه می‌‌بردند و اصول اعتقادی را با اتقان و ادّله‌ی مکفی و سیر منطقی مناسب به جان ما می‌نشاندند، ضمن اینکه توانایی و سطح علمی مخاطبین را مورد نظر داشتند زیرا از ویژگی‌های طلاب در زمان ما این بود که در سنین مختلف (بین 17 تا 50 سال) در یک کلاس ش...    ادامه »
چون ماه در آب
گفتاری از استاد نوقانی درباره‌ی استاد اعتمادی  پیش از این‌که مکتب نرجس به شکل کنونی و در این ساختمان بزرگ  باشد خانم طاهایی -که خدا رحمتشان کند- در منزل خودشان به آموزش مشغول بودند تا بعد منزلی وقف شد و آیت‌الله میلانی آن را در اختیار خانم گذاشتند و این ساختمان بناشد. ما همان زمانی که خانم در منزلشان تدریس می‌کردند با ایشان دوست و همراه شدیم. به علت تنگی جا وقتی که مکتب ساخته‌شد در همین سالن اصلی که درس عمومی برگزار می‌شود کلاس‌ها را شروع کردیم. سیست...    ادامه »
شرایط مبلّغ و تبلیغ از دیدگاه استاد طاهایی
انسان به وسیله‌ی نوشتن می‌تواند آراء، اندیشه‌ها و افکار خود را در اختیار دیگران قرار دهد و از این طریق معارف دین را تبلیغ کند.    ادامه »
تقوای الهی در کلام علوی (قسمت اول)
شناخت تاریخی اگر با تفکر و اندیشه همراه باشد مؤثرترین روش برای تربیت و ساختن انسان‌هاست چون عقل و فطرت به سادگی آن را می‌پذیرد و از جهت دیگر چون تاریخ تکرار می‌شود سیر و مطالعه در تاریخ گذشتگان تجربه‌ی انسان را در زندگی زیاد می‌کند.    ادامه »
رایة الهدی (بررسی خطبه 86 نهج البلاغه)

هرگاه خانواده وجامعه‌ای بر اساس دروغ و خیانت پایه‌گذاری شود، بی‌اعتمادی و بد‌بینی، خیانت و دشمنی در بین آن‌ها به وجود خواهد‌آمد. خداوند این چنین افرادی را به حال خود وا‌می‌گذارد و مورد عنایت و هدایت خود قرار نمی‌دهد؛ چرا که دروغ بر خلاف نظام خلقت و طبیعت است.

   ادامه »
جوان، ارزش‌ها و اجتماع

کامیابی و بهره‌مندی هر کس در جامعه به خلق و خوی اجتماعی او بستگی دارد. انسان خوشبخت کسی است که با مردم به نیکی و گشاده‌رویی برخورد کند، حقوق و حدود دیگران را محترم شمارد و به شایستگی، خویشتن را با جامعه تطبیق دهد.

   ادامه »
صفحه 4 از 11ابتدا   قبلی   1  2  3  [4]  5  6  7  8  9  10  بعدی   انتها   
Escort